Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Syndrom dnia następnego

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Sylwester, dobra zabawa, tańce do białego rana i oczywiście...alkohol. Mówi się, że wszystko jest dla ludzi, ale ci, którzy mieli wątpliwą przyjemność odczuć na sobie syndrom dnia następnego, czyli nic innego jak zwykłego kaca, wiedzą, że lepiej pić z umiarem, niż później się męczyć.
Syndrom dnia następnego
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Wiadomo, lepiej nie pić wcale. Jednak jak wyobrazić sobie zabawę sylwestrową bez kieliszka szampana, lampki wina, zimnego piwa czy kieliszka wódki? No dobrze, od jednego kieliszka nikt kaca mieć nie będzie, ale co zrobić jak tych kieliszków będzie więcej?

- W przypadku tak zwanego kaca, nie ma generalnej zasady, która pozwoli nam zminimalizować nieprzyjemne odczucia – mówi lekarz, Roman Koronowski. – Jedyną rzeczą, którą można zrobić, to starać się nie mieszać trunków. To jest bardzo zwodnicze. Na przykład nigdy nie powinno się zapijać wódki piwem, w takim przypadku wszystkie objawy kaca będą narastać o wiele szybciej. Jeśli mamy już pić, powinniśmy ograniczać ilość trunków do takiej, która nie ma negatywnych skutków. Dla kobiety są to dwie porcje alkoholu, czyli około 20 mililitrów czystego alkoholu, natomiast u mężczyzny trzy porcje alkoholu, co daje około 30 mililitrów czystego alkoholu.

Tylko jak spędzić imprezę do białego rana przy jednym piwie?

- Nie propaguje pijaństwa – mówi Koronowski. – Jednak jeżeli już zdarzy nam się wypić więcej, a czasami dużo więcej, to wtedy należy starać odpocząć i coś zjeść, najlepiej przed imprezą. Jeżeli pijemy alkohol, nie powinniśmy go zbyt długo trzymać w ustach. Jest to produkt, który zaczyna się wchłaniać już w jamie ustnej i to bardzo szybko. Jeżeli już dopadnie nas kac, lub zdajemy sobie sprawę z tego, że tak będzie, najlepiej uzupełnić to co w trakcie alkoholizowania się straciliśmy – radzi lekarz. – Przede wszystkim będą to płyny, dlatego też, jednym z objawów kaca jest suchość w jamie ustnej. Wtedy najlepiej pić osłodzoną herbatę, soki owocowe, ponieważ mają one dużo witamin z grupy C i B. Nie wolno jednak pić napojów gazowanych. To nam nie polepszy samopoczucia. Jednym z domowych sposobów walki z kacem jest również szklanka wody z łyżeczką sody oczyszczonej. To zobojętnia treść żołądkową i może pomóc.

Suchość w ustach i co jeszcze?

- Kolejnym objawem kaca jest ból głowy – mówi Koronowski. – Aby się go pozbyć można zażyć leki przeciwbólowe, jednak jeżeli nie boli nas głowa – nie róbmy tego – przestrzega lekarz. – Takie leki jak Alkazelcer czy Polopiryna drażnią żołądek, który po wypiciu dużej ilości alkoholu jest już i tak w kiepskiej formie.

W pozbyciu się kaca ważną rolę odgrywa również jedzenie. – Następnego dnia powinniśmy spożywać potrawy lekkie, mleczne, na przykład jogurty z musli, może też być jajko ugotowane na miękko. Pamiętajmy również aby w trakcie spożywania alkoholu nie jeść słodyczy, chipsów, czy potraw mocno przyprawionych.


Ewa Chojna



o © 2007 - 2024 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Piątek 3 maja 2024
Imieniny
Jaropełka, Marii, Niny

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl